Öğrenci

ERASMUS ÖĞRENCİSİ OLMAK İSTİYORUM!!! 

NE YAPMALIYIM?

1) Bölümünüzün anlaşmalı olduğu yabancı üniversiteler ve bölümleri hakkında Web Sitemizden bilgi alabilirsiniz. Gerektiğinde bölüm koordinatöründen ve daha önce o üniversiteye gitmiş arkadaşlarından da yardım alabilirsin. 

2) Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü duyurularve afişleri takip ederek Online yapılacak olan yabancı dil sınavı başvuru tarihlerini takip ediniz ve bu süre içerisinde başvuru yapınız. Başvuru yapabilmeniz için akademik ortalamanız 2.20'nin üzerinde olması gerekir. Daha önceden Yabancı Diller Yüksekokulu’nun düzenlediği sınavlara (Hazırlık Sınavı ve Erasmus Sınavı) katılmış olan öğrenciler, notlarını Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü’ne ibraz etmeleri halinde notları Erasmus yerleştirmelerinde kullanılacaktır. Ayrıca Yükseköğretim Kurumunun eşdeğer olarak kabul ettiği sınavlara (Yükseköğretim Kurulu’nun resmi ana sayfasında  yabancı dil eşdeğerlikleri adı altında bulunan linkteki “ÖSYM-Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri) katılmış olan öğrenciler, notlarını Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü’ne ibraz etmeleri halinde notları Erasmus yerleştirmelerinde kullanılacaktır.

3) Yabancı dil sınav sonuçları açıklandıktan sonra üniversite tercihlerini yapmak için sistemin açılacağına dair duyuru yapılacaktır. Belirtilen tarihler arasında tercihlerini ve gitmek istediğin dönemin seçimini yap.

 

ERASMUS YERLEŞTİRME SONUÇLARI ASIL LİSTESİNDE İSMİM VAR

NE YAPMALIYIM?

1) Tebrikler !!!

2) Artık gideceğin ülkeyi ve üniversiteyi biliyorsun. Bu arada ofis de Ulusal Ajansa seçim sonucunda kaç öğrenciyi göndereceğini bildirdi ve sizler için bütçe talep etti.

3) Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü sizler için bilgilendirme toplantıları yapacaktır. Bu toplantılara mutlaka katıl.

4) Gideceğiniz üniversitenin web sitesini dikkatle inceleyerek, okuErasmus öğrencilerinin başvuru son tarihlerini, ders programlarını, akademik takvimlerini eğer varsa doldurup göndermeniz gereken belgeleri dikkatlice incele. Bu arada daha önce o üniversiteye ya da o ülkeye gitmiş arkadaşlarından bilgi al.

5) Gideceğin Üniversitenin web sayfasını inceleyip Application (başvuru formunu), Accommodation (konaklama formu varsa), varsa gidilecek olan üniversitenin Learning Agreement formu x 1 nüsha ve Cumhuriyet Üniversitesi Learning Agreement formu x 3 nüsha bölüm koordinatörü yardımı ile doldur. Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü’ne 2 adet fotoğraf ve İngilizce transkriptin ile birlikte teslim et.

NOT:  Bölüm Koordinatörün ile birlikte alacağın dersleri ve buradaki karşılıklarını gösteren Learning Agreement  belgesini  bölüm koordinatörüne, bölüm başkanına onaylat ardından yönetim kuruluna girmesi için bölüm sekreterliğine dilekçe ile teslim et. 

ERASMUS SON  AŞAMA  

1) Karşı üniversiteden kabul yazın geldiğinde gidiş evraklarının düzenlenmesi (Vize, pasaport, hibe yazısı) için Uluslararası İlişkiler Ofisine uğra.

2) Pasaportunu al.

3) Vize için ilgili konsolosluğa başvur.

4) Bankada vadesiz Euro hesabı açtır. Banka bilgilerini Uluslararası İlişkiler Ofisine ver. (Üniversitemizin anlaşmalı olduğu kurum Halk Bankası olması nedeniyle bu bankadan vadesiz Euro hesabı açtırman önerilir, diğer bankalar komisyon uygulamaktadır.) Uluslararası ofiste hibe sözleşmeni imzala.

5) Senin adına sen yurt dışındayken gerektiğinde işlem yapabilmesi için bir yakınına Noter aracılığı ile vekâlet ver.

6) Gitmeden önce fakültene dilekçe ile sıfır kredili kaydını yaptır, harcını yatır.

7) Her şey tamamsa artık gidiyorsun !!!  :)))

 

17895 defa incelendi

Menü